نقدی دیگر بر دو گانه گی تاریخ نویسان درباری در وصف

 
   نقدی دیگر بر دو گانه گی تاریخ نویسان درباری در وصف
امیر حبیب الله خادم دین رسول الله
نوشته انجینر محمد اجمل دانش کلکانی:

در کتب درسی معارف از صنف اول الی صنف دوازدهم نوشته اند که در زمان حبیب الله خان کلکانی تمامی مکاتب مسدود بود, آن را  به شکلی تحریر داشته اند که گویا امیر حبیب الله خان خادم دین رسول الله مخالف مکتب و علم بود
بحثت خود را می خواهم یا یک پرسش آغاز کنم:
تاریخ نویسان درباری و وزیر صاحب معارف آیا میدانید که امیر حبیب الله خادم دین رسول الله در کدام وقت به اریکه قدرت رسید و چقدر وقت پادشاهی کرد؟
طبعاَ نمی دانید اگر می دانستید,چنین  نمی نوشتید که در زمان امیر حبیب الله خان کلکانی مکاتب مسدود بود.
مشکلی نیست من برایتان کم معلومات و روشنی می اندازم.
امیر حبیب الله خان در حدود 9 پادشاهی کرد , در ماه جدی سال 1307 هجری خورشیدی مطابق 19 جنوری سال 1929 به اریکه قدرت نشست ,ماه جدی, دلو و حوت درست زمانی است که همه مکاتب بنابر عدم امکانات و سردی هوای زمستان تعطیل میباشد. خوب از نه ماه حکومت سه ماه آن را برداریم, شش ماه دیگر باقی می ماند,  متباقی 6 ماه دوران حکومت داری اش در نبرد با نیروهای قبائلی  به رهبری نادر خان صرف شد, یک ضرب المثل عامیانه داریم که بزرگان می فرمایند (در هنگام جنگ حلوا توزیع نمیشود), در جریان جنگ بنابر شدت جنگ همه مکاتب مسدود شد و مردم بخاطر اینکه فرزندان شان صدمه ببینند, مانع رفتن فرزندان شان به مکاتب شدند, در حال حاضر همه ما و شما می بینیم که در ساحات که جنگ میان دولت و نیرو های مخالف دولت جریان دارد, بسیاری از مکاتب مسدود است و مردم خود مانع رفتن فرزندان شان به مکتب میشوند. چون در زمان حامد کرزی و اشرف غنی جنگ که جریان دارد سبب مسدود شدن بسیار از مکاتب در مناطق نا امن کشور شده  است, پس باید در تاریخ ذکر نمود که حامد کرزی و اشرف غنی مخالف مکتب بود و در مناطق جنوبی مکاتب را مسدود کرده بودند.
سوال دیگر را اینطور طرح میکنم
آیا حبیب الله خان دستور مسدود شدن مکاتب را داده بود, یا جنگ وسیله مسدود شدن و نرفتن مردم به مکتب شده بود؟
نمی دانم به اساس کدام دلیل شما تاریخ نویسان درباری و وزیر بی خرد معار,  این موضوع را در کتاب های معارف به رشته تحریر در اوردید, که حبیب الله خان مخالف معارف بود و تمام مکاتب در زمان وی مسدود بود.
بنظر شخصی خودم دو دلیل اساسی بوده می تواند.
اول ممکن از روی تعصب چنین نوشتید و دوم اینکه از تاریخ معلومات کافی ندارید.
موضوع دیگر اینکه در تاریخ نوشته اند که حبیب الله خان یک شخص بی سواد بود.
سوال اینجاست علت بی سواد ماندن حبیب الله خان چی بود؟
همه تان در جواب با من همنوا خواهید بود و خواهید گفت که این ضعف دولت آن زمان بود که برای حبیب الله خان و سایر اقشار جامعه ما زمینه تحصیل و خواندن و نوشتن را فراهم نکرده بود, حبیب الله خان  همانند محمد زائی ها و سدو زائی ها از امکانات پولی بیشتر برخوردار نبود, که به خارج از کشور برود و تحصیل کند. اگر مرکز آموزشی (مکتب) در آن زمان برای مردم عام میساختند, طبعاً حبیب الله خان از سواد کافی برخوردار میبود.
بیاید ضعف پدران نا بکار تان را با انتقاد به امیر حبیب الله خان نپوشانید.
بعد از شهادت امیر حبیب الله و یارانش مدت چهل سال در کوهدامن و کلکان لیسه وجود نداشت, زمانیکه مردم به دولت مراجعه می کردند که برایشان امر یک باب مکتب را بدهد, در جواب سردمداران وقت می گفتند, شما پادشاه زاده هستید, نیاز به مکتب ندارید.
یک تن از بزرگان که فعلا در قید حیات هستند و بیش از 80 سال عمر دارند, برایم گفتند بعد از شهادت امیر حبیب الله خان ما و خانواده ما به قندوز مهاجر شدیم, زمانیکه پدرم خواست من را در مکتب شامل نماید, مدیر مکتب کارت شناسی (تذکره) پدرم را خواست, زمانیکه دید در آن نوشته بود علاقه داری کلکان, برای پدرم گفت امر ظاهر شاه است که مردم کوهدامن و مخصوصاً کلکان را در مکاتب نپذیرید.
/ 1 نظر / 242 بازدید
ساسان اس ام اس

سلام وب خوب و به روزی داری. امیدوارم همیشه اینجور باشه. آدم یه همچین وبایی رو می بینه از وب خودش ناامید میشه! می تونی وبت رو تو انجمن ما معرفی کنی تا بقیه هم استفاده کنن. من بهت سر زدم اگه شما هم دوست داشتی به سایت ما سر بزن. ممنون «شما هم کارت شارژ رایگان میخواهید؟ وارد شوید کارت شارژ رایگان دریافت کنید.» www.SasanSMS.ir کامل ترین آرشیو اس ام اس www.SasanSMS.ir/Forum متفاوت‌ترین انجمن سرگرمی و تفریحی فارسی‌زبانان