زندگی نامه استاد عبدالصبور فرید سابق نخست وزیر دولت اسلامی افغانستان

  استاد عبدالصبور فرید      نخست  وزیرسابق درآغازحکومت مجاهدین وعضوفعلی مجلس سنای افغانستان (مشرانوجرگه) بود.

زندگینامه

 

 

عبدالصبور فرید (زادۀ ١٣٣٠ خ - درگذشت ١٣٨۶ خ)، از اعضای پیشین حزب اسلامی گلبدین حکمتیار، نخست وزیر سابق در آغاز حکومت مجاهدین و عضو فعلی مجلس سنای افغانستان (مشرانو جرگه) بود.

زندگینامه

 

عبدالصبور در سال ١٣٣٠ خورشیدی در خاندانی مذهبی در ولایت کاپیسا زاده شد. رشتۀ تحصیلی و تجربه کاری او امور تعلیم و تربیت بود.  استاد عبدالصبور فرید یکی از بارزترین چهره‌های جهاد در دوران اشغال افغانستان توسط دولت اتحاد جماعیر شوروی وقت به‌شمار می‌رفت. او فرمانده نظامی حزب اسلامی گلبدین حکمتیار در دو ولایت پروان و کاپیسا بود.اما در زمان جنگ‌های تنظیمی ظاهراً موقف بی‌طرفی اختیار کرد. با این وصف، استاد فرید پس از سقوط دولت کمونیستی و روی کار آمدن دولت اسلامی، همچنان به حزب اسلامی وفادار ماند و تا زمان ظهور طالبان به نفع آن حزب فعالیتکرد.

فرید در مقام صدارت (از ۸ ژوئیه ۱۹۹۲ تا ۱۵ اوت ۱۹۹۲)

 

عبدالصبور فرید کوهستانی، در سال ١٩٩٢ میلادی، به مدت یک ماه به نمایندگی از حزب اسلامی گلبدین حکمتیار، در دولت ائتلافی مجاهدین افغانستان، نخست وزیر بود به گفتۀ محمداکرم اندیشمند، گلبدین حکمتیار علی‌رغم ادامۀ جنگ و موشک‌باران شهر کابل، عبدالصبور فرید فرمانده حزب اسلامی در استان کاپیسا را بر مبنای معاهدۀ پیشاور به‌عنوان صدراعظم در دولت مجاهدین معرفی کرد.حکمتیار در مورد انگیزۀ‌ این اقدام، در صفحه ١٢٣ کتاب خود زیر عنوان "دسایس پنهان و چهرهای عریان" می‌نویسد:

 

"برای احراز پست صدارت عظمی، استاد فرید را معرفی کردیم. شورای اجرائیه حزب اسلامی فیصله خویش را در این مورد قبل از رفتن مجددی به کابل ابلاغ نمود. استاد فرید از قوم تاجیک مسکونۀ ولایت کاپیسا و امیر جهاد حزب اسلامی در آن ولایت بود. مسعود پس از معاهدۀ آتش بس با روس‌ها چندین بار بر محلات تحت ادارۀ ‌او واقع در همسایگی پنجشیر هجوم برد. اما در هر بار با شکست مواجه گردید. مسعود هم از لحاظ فکری و هم از لحاظ جهاد عملی در برابر استاد فرید احساس حقارت می‌کرد و حاضر نبود او را به حیث صدراعظم بپذیرد، با آمدن او به کابل مخالف بود.

حزب اسلامی به این دلیل استاد فرید را به صفت صدراعظم معرفی کرد که با این کار توطئه خطرناک کمونیست‌ها مبنی بر دامن زدن تعصبات قومی و زبانی، در میان پشتون و غیر پشتون و بدنبال آن اشتعال جنگ‌های داخلی را خنثی سازد..."

 

حامد علمی، خبرنگار نامور افغان، خاطرات ایامی را که استاد فرید با کاروان از مجاهدین و همراهانش روانه کابل بود، چنین به یاد می‌آورد:

 

"در ۶ جولای ١٩٩٢ با چند تن از بلندپایگان وزارت دفاع افغانستان و حکومت مجاهدین به کوتل خیرخانه رفته تا از ورود استاد عبدالصبور فرید فرمانده مقتدر مجاهدین در ولایت کاپیسا و نخست وزیر حکومت مجاهدین به شهر کابل، خبر تهیه کنم.

همراه با من، دکتر عبدالرحمن، دکتر عبدالله، صدیق چکری، جان جینینگز - خبرنگار آمریکایی آژانس خبررسانی آسوشیتد پرس - و چند تنی دیگر منتظر بودند تا استاد فرید با کاروان از طرفدارانش به کابل بیاید.

رفتن به کوتل خیرخانه، از یک طرف موضوع خبری همان روز بود و از طرف دیگر دیدن یکی از بزرگترین فرماندهان جهاد که در ٢١ جولای ١٩٨۶ توسط حکومت دکتر نجیب با هفت تن دیگر از فرماندهان مجاهدین، هر یک: احمدشاه مسعود، پناه خان، اسمعیل خان، علاالدین خان، مولوی جلال‌الدین حقانی، ملا ملنگ و سید منصور حسین‌یار غیاباً به اعدام محکوم شده بود، هر خبرنگار را هیجانی می‌ساخت.

کاروان از مجاهدین و هواداران استاد فرید از کاپیسا به شهرک قره باغ و از آنجا راهی کوتل خیرخانه شدند. ما منتظر پدیدار شدن کاروان بودیم؛ اما مقامات حزب اسلامی افغانستان بنابر دلایل که نزدشان موجود بود، کاروان استاد فرید را در نزدیکی کوتل توقف داده و منتظر ورود به کابل بودند.

من استاد فرید را نمی‌شناختم تنها عکس او را دیده بودم و سایر همراهانم نیز به مشکل می‌توانستند او را در بین سیل از جمعیت مجاهدین تشخیص دهند.

من همراه با منیر - برادر قوماندان طارق آمر مجاهدین حزب اسلامی در جبل‌السراج - و یکی از کارمندان دفتر سیاسی آن حزب، از میان دهها مجاهد و فرد مسلح، از کوتل خیرخانه به‌طرف قلعه مراد بیگ پای پیاده در حرکت شدیم تا استاد فرید را در بین همقطارانش بیابیم.

در کنار جاده کابل - چاریکار، جمعی از فرماندهان حزب اسلامی افغانستان در زیر سایه درختی نشسته مصروف جلسه بودند... اما استاد فرید در بین آنها دیده نمی‌شد. دورتر از آن جمع، شخص لاغر اندام با لباس شتری رنگ و واسکت سیاه، مقابل چادر ایستاده و روی سجاده به ادای نماز مشغول بود. منیر از دور اشاره کرد که او، همان استاد فرید است.

بلی، آن مرد لاغراندام با ریش متوسط، لباس محقر و بی‌آلایش که کوچکترین آثار کبر و نخوت در او مشاهده نمی‌شد، نخست وزیر یک کشور بود.

 

حامد علمی سرانجام موفق می‌شود، هنگامی که عبدالصبور فرید، سوار بر اتومبیل، عازم قصر صدارت بود، پرسشی مطرح کند. او در پاسخ با جبین گشاده گفت:

 

"خدا کند با آمدن ما به شهر کابل، جنجال‌ها خاتمه پیدا کند و مردم در آرامی و آسودگی زندگی کنند. این آرزو و هدف ما است.

 

حامد علمی می‌افزاید:

 

"روز بعد خبر آمد که احمدشاه مسعود، وزیر دفاع حکومت مجاهدین، به‌دیدار استاد فرید در قصر گلخانۀ صدارت می‌رود.
با مشکل فراوان به‌کمک آقایان قریب‌الرحمن سعید، نواب سلیم و قدیر کریاب به قصر صدارت راه یافتم و از پشت شیشیه‌ها ناظر گفت و گوی دو تن از نامدارترین فرماندهان بزرگ جهاد افغانستان بودم. آنها با سادگی و تواضع با هم صحبت می‌کردند و بر یکدیگر احترام می‌گذارند. آن دو فرمانده مقتدر یک کشوری بودند که بخاطر تصاحب مقام‌های لرزان و قصرها بی‌بنیاد آن صدها تن یکدیکر را کشتند ... اما آن دو یکدیگر را می‌ستودند و تواضع می‌کردند و از پشت شیشه چنان می‌نمود که یکی استاد و دیگر شاگردی است که در صحنه امتحان قرار دارند...
صحبت‌ها به طول انجامید و آن دو تن در حالی که جرعه جرعه چای می‌نوشیدند و اکثراً مسعود در پیاله‌ها چای می‌رخت، با همدیگر صحبت می‌کردند و احدی اجازه نداشت تا مزاحم صحبت آنها شود.
وقتی صحبت‌ها تمام شد، مسعود از ساختمان گلخانه خارج گردید. به مسعود نزدیک شدم و راجع به صحبت‌های او با استاد فرید پرسیدم. مسعود گفت: "استاد انسان بزرگوار است من به‌عنوان یک سپاهی به او اطمینان دادم که کاملا تحت قومانده دولت می‌باشم و هر چه به خیر افغانستان است انشاءالله انجام می‌گیرد. برو و مسایل را از استاد فرید پرسان کن او به همه چیز آگاه است."
پس از مسعود، به دیدار استاد فرید رفتم در حالی که چند تن دیگر از بلندپایگان حزب اسلامی حاضر بودند، از او ... پرسیدم که مسعود را چطور یافتید؟ او با تواضع گفت: "آمر صاحب انسان بزرگ است. نظرات بسیار نیک دارد. خدا کند بتوانیم به این مملکت صلح و امنیت را باز بیاوریم.
اما با هزار تأسف که این رویاها هرگز جامۀ عمل نپوشید و در نتیجۀ تشدید جنگ‌های رقابتی مسعود و حکمتیار، هزارها انسان جان باختند و افغانستان کاملاً ویران شد.

 

استاد فرید در زمان حاکمیت طالبان به مقاومت ائتلاف شمال به رهبری احمدشاه مسعود پیوست و روابط خوبی بین آن دو برقرار بود.
عضویت در شورای ملی افغانستان

 

عبدالصبور فرید، عضو کمیسیون امور مذهبی، معارف و تحصیلات عالی سنای افغانستان بود.

 

  مرگ فرید

 

عبدالصبور فرید در شب هنگام چهارشنبه - ١٢ اردیبهشت ١٣٨۶ - برای رفتن به مسجد از خانه‌اش (در خیرخانه کابل) خارج شده بود که هدف تیراندازی مردان مسلح قرار گرفت و کشته شد.

 

پسر آقای فرید در مورد این حادثه به خبرنگار اسوشیتدپرس گفت: "من نمی‌توانم باور کنم که او کشته شده باشد، آن ظالم‌ها (حمله کنندگان) از داخل یک موتر (خودرو) تویوتا کرولا به سوی پدرم شلیک کردند".

 

شاهدان عینی گفتند صدای شلیک سه گلوله به سوی عبدالصبور فرید را شنیده‌اند. مقصر مرگ آقای فرید کیست؟ تا به حال، کسی در رابطه با این سوء قصد دستگیر نشده است. این درحالی است که پلیس افغانستان تاکنون کمتر موفق شده عاملان چنین حوادثی را دستگیر کند.

 

پیام مجاهد نوشت: علی‌شاه پکتیاوال آمر جنایی امنیه کابل به رسانه‌ها گفته است: "شیرمحمد فرزند گدامحمد را که ساکن رخه ولایت پنجشیر است، به اتهام قتل استاد عبدالصبور فرید بازداشت کرده است. این شخص به جرم خود اعتراف نموده و راننده استاد فرید نیز نامبرده را شناسایی کرده است."

 

وی انگیزه این قتل را دشمنی شخصی خواند. اما شیرمحمد تعلق سیاسی با حزب اسلامی گلبدین حکمتیار داشته و حتی به گفته برخی از منابع، نامبرده تاکنون هم قطع تعلقات با آن حزب نکرده است شاید هم این فرد، یکی از نفوذی‌های شورای نظار در حزب اسلامی حکمتیار باشد.

 

در همین حال، گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامى در مورد قتل استاد عبدالصبور فرید، صدراعظم زمان حکومت مجاهدین و عضو مشرانو جرگه ابراز تاثر نموده و قتل وى را کار منافقین دانست.

 

جنازۀ سناتور فرید، در سیزدهم ثور، در حضیرۀ آبایی‌اش واقع حصه اول کاپیسا به خاک سپرده شد. در مراسم به خاک‌سپاری فرید، پروفسور حضرت صبغت‌الله مجددی رئیس مشرانو جرگه، سید حامد گیلانی نایب اول مشرانو جرگه، محمدعارف نورزی نایب اول ولسی جرگه، دکتر برهان‌الله شینواری نایب دوم و پوهیالی امین‌الدین مظفری منشی مشرانو جرگه، عده‌یی از اعضای شورای ملی، محمدقسیم فهیم، ضراراحمد مقبل وزیر امور داخله، محمداکبر اکبر وزیر عودت مهاجرین، والیان کاپیسا و پروان و هزارها نفر از مردم محل شرکت کرده بودند.

 

گرفته شده از دانش نامه اریانا 

/ 1 نظر / 41 بازدید
مهدی خراسانی

جناب نجیب کوهستانی شما بدون اجازه مطالب دانشنامه آریانا را در وبگاه خود کپی و به اسم خود منتشر کرده اید، که این عمل شما در حرف مطبوعات سرقت ادبی تلقی میشود. لطفا هر چه سریعتر نام نویسنده و منبع را پای مقالات کپی شده از دانشنامه اضافه فرمایید یا مقالات را پاک کنید.