بیوگرافی دکتر نورالحق نسیمی - نوشته شده: توسط استادان مدرسه فردوسی در لندن

حالت شخصی:

دکتر نورالحق نسیمی  فرزند نیک محمد در سال 1345 خورشیدی برابر به  1966 میلادی در دره زیبای غوربند، آستان پروان در یک خانواده روشنفکردیده بجهان گشود، موصوف یک بار ازدواج نموده که ثمره ازدواج شان یک پسر وسه دختر میباشد.

 

 بخش تحصیلات:

تعلمیات ابتدایی شان را الی صنف هشتم در مکتب ابتداییه شهر پلخمری ادامه وتحصیلات متوسطه خویش را در لیسه مخانیکی پلخمری  واز انجا جهت ادامه تحصیل عازم اتحاد شوروی سابق گردیده ومدت سه سال را در تخنیکم ترانسپورت روسیه ادامه داده وبعد از بازگشت بوطن مدت دوسال یعنی از سال 1365 الی سال 1367 به خدمت عسکری جلب گردیده که در پایان خدمت عسکری دوباره برای تحصیل عازم کشور اوکرائین در شهر ادیسه میگردد. از سال 1367  جهت ادامه تحصیلات عالی الی سال 1376 خورشیدی در دانشگاه دولتی ادیسه کشور اوکرائین در رشته حقوق وسیاست موفق به اکمال درجه ماستری ودر سال 1378 خورشیدی تحصیلات اش را بدرجه دکتورا به پایه اکمال رسانید.

 

کار در عرصه فرهنگ:

 جناب دکتر نسیمی  یک انسان فرهنگ دوست بوده و در راستای خدمات اجتماعی وفرهنگی کار های قابل لمسی را انجام داده که درین جا میشود بخشی از فعالیت های وی را یاداور شویم:

تاسیس انجمن افغانستان وآسیای میانه در سال 2003 میلادی در بریتانیا

تاسیس مدرسه فردوسی در سال 2003 برای آموزش زبان فارسی و انگلیسی برای کودکان ونوجوانان در لندن ،

نشر جریده  ابتکار از سال 2003 الی سال 2010

نشر جریده خراسان - سال 2011

تاسیس بنیاد ورزش خراسان در سال 2010

تجلیل وبزرگداشت از روز های تاریخی وفرهنگی از قبیل نوروز جمشیدی خورشیدی ، عیدهای دوگانه مسلمانان ودیگر جشن های تاریخی کشور

بر گزاریِ همایشِ معرفیِ فرهنگ و زبانِ کشور در لندن –سال 2010

راه اندازی نمایشگاه کتاب های فارسی در بورجز پارک لندن - سال 2012

راه اندازی گشت و سیاحت به پارلمان بریتانیا – سال 2012

 

کار در عرصه سیاست و اجتماع:

راه اندازی اولین کنفرانس بین المللی در لندن در رابطه به چالش ها و موانع در ترویج حقوق بشر در افغانستان در سال 2011

راه اندازی دومین کنفرانس در لندن در رابطه به توانمند سازی زنان افغانستان در داخل وخارج در سال 2012

راه اندازی دها کنفرانس وسمینار ها در رابطه به ترویج حقوق بشر ، حمایت از پناهنده گان در بریتانیا و و یاد بود از سالگرد شهدای راه آزادی

جناب دکتر نسیمی خراسانی در اثر تلاش ها و زحمات همیشگی شان توانستند در سال 2011 میلادی کمپین اروپایی برای حقوق بشر را جهت حمایت از مردمان بی دفاع کشور تاسیس نمایند.

جناب نسیمی چندین تظاهرات مسالمت آمیز را در بریتانیا در رابطه به اعلام همبستگی به خبرنگاران کشور و حراست از آزادی بیان و انتقاد از مصالحه دولت با دشمنان صلح و آرامش راه اندازی نمودند .

بتاریخ اول نومبر سال 2012  در شهر هامبورگ کشور آلمان، آقای نسیمی سومین کنفرانس بین المللی کمپین را به حمایت نهاد های اروپایی در رابطه به بررسی وضیعیت حقوق بشری کودکان و نوجوانان در افغانستان راه اندازی نمودند.

 

کار های آقای دکتر نسیمی در عرصه سیاست بین المللی:

اشتراک در کنفرانس وزارت خارجه بریتانیا (2007) نسبت نقض حقوق زنان در افغانستان و گفتگو با همسر تونی بلر صدراعظم سابق بریتانیا در باره حقوق زنان در کشور.

اشتراک در جشن عیدی در وزارت خارجه بریتانیا و گفتگو با دیوید میلیبند وزیر خارجه سابق بریتانیا روی وضیعیت سیاسی و امنیتی افغانستان.

 اشتراک در کنفرانس پاریس (2008) در رابطه به قضایای جاری افغانستان و گفتگو با برناد کوچنر وزیر خارجه اسبق فرانسه در مورد چگونگی توزیع کمک های جامعه جهانی در کشور.

اشتراک در مجلس پارلمانت بریتانیا (2010) در رابطه به بررسی حاکمیت قانون در افغانستان

اشتراک در مجلس پارلمانت بریتانیا (2011) در رابطه به نقش زنان در حاکمیت سیاسی در افغانستان

دکتر نسیمی خراسانی شخصیت فرهنگ دوست و مردم دوست است و احیای تاریخ فردای کشورش را از دید تاریخ و تمدن گذشته سرزمین اش پیشبینی میکند  و عوامل مصیبت های دوامدار را در بی توجهی و غفلت زمامداران کشور نسبت به ارزش های معنوی و فرهنگی میداند و از جوانان کشور که بدون شک آینده سازان جامعه میباشند خواهش میکند تا اولویت برنامه های کاری ، پژوهشی و تحقیقاتی شان را در حراست و رشد ارزش های فرهنگی و معنوی قرار دهند.

دکتر نورالحق نسیمی در سال 1999 بنابر وضیعیت ناگوار امنیتی وحملات طالبان  مجبور به ترک خانه وکاشانه خویش گردیده و به کشور انگلستان با خانواده خویش پناهنده شد.

در سال 2001 شامل دانشگاه ساوت بنک  لندن گردید تا رشته حقوق را دوباره  تکرار نماید که خوشبختانه در سال 2005 به پایان رساند.

 بیوگرافی جناب دکتور نورالحق نسیمی خراسانی  که از طرف استادان مدرسه فردوسی در لندن ترتیب شده مجددا نشر شد

 

 مدیریت این تارنما با استفاده از فرصت اعطای جایزه سفیر صلح در اروپا را به جناب نسمی صاحب تبریک گفته وطول عمر وسلامتی همرا  با پیروزی وموفقیت برایشان از بارگان ایزد بی نیاز خواهان است 

 

/ 1 نظر / 64 بازدید
نجیب

سلام تشکر از اینکه بیوگرافی استاد نسیمی را به نشر گذاشتید. اما من می خواهم با او شخصا به تماس شوم. چگونه و کجا می توانم؟ لطفا راهنمایی و کمک نمایید. با سپاس.