یادم آید کابل زیبای من"؛ روحی ناآرام در پیکر آواره -- استاد خلیلی بیست و پن

مردی  به نام جعفر رنجبر ، باشنده اصلی ولسوالی شیبر ولایت بامیان که گفته می شود مسوول کتاب خانه استاد خلیل الله خلیلی در آکادمی علوم تاجیکستان است در یک اقدام بی نظیر، پیکر استاد خلیل الله خلیلی شاعر پرآوازه افغانستانی را از پاکستان به کابل انتقال داده است.
این مرد، اوایل هفته گذشته در تماس تلفنی با مسعود خلیلی، پسر استاد خلیل الله خلیلی، از او می خواهد تا پیکر پدرش را تسلیم شود.
آقای خلیلی که اکنون سفیر افغانستان در اسپانیا است می گوید که او و سایر اعضای خانواده اش، از شنیدن این خبر، حیرت زده شده و خواهان بررسی موضوع شدند.
اعضای خانواده استاد خلیلی پس از بررسی و تحقیقات لازم، مطمئن می شوند که این تابوت حامل پیکر استاد خلیل الله خلیلی است و تابوت را از این مرد تسلیم می شوند.
مقام های پاکستان نیز تائید کرده که تابوت استاد خلیلی الله خلیلی شاعر افغانستانی مدفون در خاک این کشور، در تاریکی شب به سرقت رفته است.

  
مسعود خلیلی پسر استاد خلیلی می گوید که آنان خواهان توضیحات این مرد، در خصوص انتقال پیکر استاد خلیلی شدند.
پسر استاد خلیلی گفت: "فرد حامل تابوت پدرم به من گفت که او این کار را از روی عشق به استاد خلیلی انجام داده و اگر نمی خواهی پیکر پدرت را تسلیم شوی، خود اقدام به دفنش می کنم و با اعمار منزلی در کنار محل دفن استاد خلیلی، از مزارش نگهبانی می کنم."
گفته می شود که مرد حامل پیکر استاد خلیلی به کمک یکی از نمایندگان پارلمان، موفق به دریافت نمبر تماس مسعود خلیلی پسر استاد خلیلی شده و در تماس با او(مسعود خلیلی) خواسته تا پیکر پدرش را تسلیم شود.
"دوباره بر می گردم"
پسر استاد خلیلی می گوید: "یکی از شعرهای پدرش حامل همین مفهوم است که روزی دوباره به "کلبه ویرانه ام" بر خواهم گشت که برگشت و یک بار دیگر، ساکن "کلبه ای" شد که زمانی که در آن شعر می گفت و قلم فرسایی می کرد."
مسعود خلیلی پسر استاد خلیلی از اتفاق جالب دیگری نیز سخن می گوید؛ "شبی که از انتقال پیکر پدرم به کابل اطلاع یافتم مصادف بود با شبی که کلبه شخصی (حجره که استاد خلیلی در آن شعر می نوشت) با تابلوی از این شعر استاد خلیلی مزین شد:
"یادم آید کابل زیبای من
صندلی و حجره تنهای من
یادم آید آن اطاق خاص من
حجره من گوشه اخلاص من
در اتاقم آن مبارک طاق ها
جلوه گاه ذوق را مصداق ها
طاق نی گنجینه اسرار دل
مشرق تابنده انوار دل
در هجوم لشکر اعدا دریغ
حجره ام شد مورد یغما دریغ"
به دنبال آگاهی مردم و مقام های دولتی اکنون منزل مسعود خلیلی پسر استاد خلیل الله خلیلی میزبان، صدهاتن از شهروندان کشور و مقام های عالی رتبه دولتی است.


پسر استاد خلیلی می گوید که شماری از شهروندان افغانستان از جمله والی بلخ، شهروندان هرات و بدخشان، خواهان دفن دوباره پیکر استاد خلیلی در این ولایت ها شدند اما به تاکید رییس جمهور و شماری از مقام های دولتی و فرهنگی، دانشگاه کابل به عنوان مکانی که روح خسته و پیکر آواره استاد خلیلی برای همیشه آرام بگیرد؛ انتخاب شد.

تشکیل کمیسیون ویژه
رئیس جمهور کرزی پس از آگاهی از انتقال پیکر استاد خلیل الله خلیلی به کابل، دستور داد تا کمیسیون ویژه ای، برای اتخاذ آمادگی ها در زمینه دفن دوباره پیکر استاد خلیلی، تشکیل شود که با ایجاد هماهنگی های این کمیسیون سرانجام پیکر استاد خلیلی روز سه شنبه در جوار آرامگاه سید جمال الدین افغان آرام گرفت.
استاد خلیل الله خلیلی فرزند میرزا محمد حسین خان در سال 1284 خورشیدی در منطقه موسوم به باغ جهان آراء کابل چشم به جهان گشود.
استاد خلیل الله خلیلی در سال 1366 خورشیدی، به دنبال مشکلات صحی، در یکی از شفاخانه های شهر اسلام آباد پاکستان، وفات کرد و بنا به وصیت خودش در شهر پشاور این کشور دفن خاک شد.


زندگی نامه استاد خلیلی
استاد خلیل الله خلیلی فرزند مرحوم میرزا محمد حسین خان در سال 1284 خورشیدی در منطقه موسوم به باغ جهان آراء کابل چشم به جهان گشود.
مادرش از کوهستان کاپیسا و پدرش از جبل السراج ولایت پروان بود.
در هفت سالگی مادر را از دست داد و در یازده سالگی پدرش به دست امان الله  پادشاه وقت افغانستان به قتل رسید.
استاد خلیلی به دنبال مخالفت های سیاسی چهار سال در تبعید به سر برد و پس از برگشت به افغانستان، به صفت معاون پوهنتون کابل انتصاب شد.
مدتی به عنوان رئیس مستقل مطبوعات افغانستان و مشاور مطبوعاتی محمد ظاهر شاه و عضو پارلمان کار کرد و زمانی سفیر افغانستان در عراق و عربستان نیز بود.


استاد خلیلی به دنبال سقوط حکومت محمد داوود خان نخستین رئیس جمهور افغانستان و روی کار آمدن نظام کمونیستی، مجبور به ترک افغانستان شد و به شهر نیوجرسی ایالات متحده امریکا رفت و پس از مدتی کوتاه به پاکستان آمد.
پس از آغاز اقامت در پاکستان، استاد خلیلی در کنار مهاجران افغانستانی، در برابر آنچه که نجات افغانستان از استبداد بیگانه ها خوانده می شود، به مبارزات سیاسی آغاز کرد.
استاد خلیلی الله خلیلی در سال  1366 خورشیدی، به دنبال مشکلات صحی، در شفاخانه "علی مدیکل سنتر" شهر اسلام اباد پاکستان، وفات کرد.
مسعود خلیلی پسر استاد خلیلی می گوید که پیکر استاد خلیلی بنا به وصیت خودش در کنار مقبره آوارگان افغانی در شهر پشاور پاکستان در قبرستان موسوم به "عبد الرحمن بابا" دفن خاک شد.
از استاد خلیلی به عنوان امیر سخنوران، ادیب توانا و شاعر بلند پایه افغانستان در حوزه ادبیات فارسی – دری نام برده می شود.
استاد خلیلی در مجموع ۶۲ اثر منظوم و منثور در عرصه ‌های مختلف هنر، ادب، سیاست، فلسفه و عرفان دارد که بیشتر این اثر ها در داخل و خارج از کشور به چاپ رسیده ‌است. 
قاسم رحیمی – کابل
خبرگزاری بخدی

/ 0 نظر / 95 بازدید