محترم عبدالرقیب "جاویدکوهستانی" فرزند الحاج شیرجان در سال 1342 در قریه اشترگرام شهرداری  حصه اول کوهستان استان کاپیسا دریک خانواده متدین دیده به جهان گشوده  دوره ابتدائیه و متوسطه را در مکتب اشترگرام و دوره ثانوی را الی صنف یازدهم  در لیسه غازی میر مسجدی خان کوهستانی  ادامه داده و بعدا شامل لیسه عسکری  شده و در سال 1362 از ازدانشگاه نظامی افغانستان فارغ التحصیل و مدت کوتاهی را در قرارگاه ریاست عمومی ارکان وزارت دفاع آنوقت اجرای وظیفه نموده است وهمچنان در سال 1374 شامل دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تعلیم و تربیه کابل گردیده و در سال 1382 از رشته تاریخ و فلسفه به درجه عالی فارغ گردیده است.

از سال 1363 – 1367 بنابرارتباط و همکاری با مجاهدین زندانی گردیده و بعد از رهایی از زندان راهی جبهات جمعیت اسلامی افغانستان (شورای نظار) شده، در کمیته سیاسی فعالیت نموده است و درپیروزی انقلاب اسلامی نقش فعال داشته در سال 1371 براساس فرمان حضرت صبغت الله مجددی ممثل حکومت اسلامی افغانستان، به رتبه برید جنرال مفتخر گردیده و از جوزای1371 الی سقوط کابل بدست طالبان، بحیث معاون و رئیس در ادارات امنیت ملی دولت اسلامی افغانستان انجام وظیفه نموده است.

در آغاز مقاومت بحیث معاون اطلاعات کل جبهه ایفای وظیفه نموده و از سال 1377 بنابر اختلافات و برخورد های سلیقوی،نخست  در جمهوری اسلامی ایران و بعدا درپاکستان مهاجر گردیده، در دوران مهاجرت برعلاوه از فعالیت های معین و ارتباط باجبهه مقاومت، همکاری با سایر حلقات فعال سیاسی نموده است، بعداز شکست طالبان بحیث سخنگوی
شورای اقوام لوی پکتیا و عضو تیم روم در کنفرانس تاریخی بن در سال 2001 اشتراک ورزیده و از سال 2001 بدینسو در چندین کنفرانس ملی و بین المللی پیرامون افغانستان اشتراک داشته است.

 بعد از ایجاد ادارات موقت و انتقالی به کار و فعالیت سیاسی مستقلانه روی آورده و تلاش های مؤثری را در جهت حل اختلافات قومی،
زبانی و سیاسی انجام داده که رفع اختلافات پادشاه خان زدران با حکومت و تفاهم ملی اقوام تاجک و هزاره در مناطق مرکزی مصداق این مدعاست.

از سال 1386 الی سرطان 1389حسب پیشنهاد معاونیت دوم ریاست جمهوری بحیث  مشاور عمومی امور اجتماعی و فرهنگی در بست مافوق رتبه، اجرای وظیفه نموده است.  

با اکثریت جریانات سیاسی فعال در داخل و خارج از کشور روابط حسنه داشته و اکنون هم مسولیت رهبری یک نهاد سیاسی را عهده دار میباشد. در راستای تأمین و تحکیم صلح وثبات در کشور تلاش ورزیده و بعنوان کارشناس امور سیاسی و امنیتی در رسانه های گروهی، تحولات وجریانات جاری کشور و منطقه را بطور واقعبینانه مورد بررسی قرارداده و به آگاهی مردم رسانیده است.

ارسالی : شبیر کوهستانی دانشجوی حقوق دانشگاه کاشان جمهوری اسلامی ایران 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 تاريخ : یکشنبه ۱۳٩٠/۸/٢٩ | ٤:۳٥ ‎ب.ظ | نویسنده : نجیب کوهستانی | نظرات ()
  • ایران بلاگ | ویندوز سون